Buty medyczne

recyclablemicrobanmicrochippranie

Obuwie DAMSKIE

Specjalnie zaprojektowany ergonomiczny kształt zapewniający wygodę dla kobiecej stopy

Obuwie Męskie

Specjalnie zaprojektowany ergonomiczny kształt zapewniający wygodę dla męskiej stopy

  • Watts to pierwsze na świecie obuwie posiadające certyfikację medyczną i spełniające wszystkie normy antystatyczne i antypoślizgowe
    CE EN 20347 SRA
  • W trakcie projektowania obuwia van Berlo, kierował się ku spełnieniu trzehc założeń: prostota, funkcjonalność i ponadczasowość.
  • W trakcie Dutch Design Week firma Watts została uhonorowany przez GIO nagrodą  „Good Industrial Design

„Twoje stopy podziękują Ci za ten zakup!”


Model Damski

Model Męski

pulsoksymtry

Pulsoksymetry – ograniczenia w stosowaniu pulsoksymetrów. O czym powinno się pamiętać podczas badania?

Pulsoksymetry – popraw dokładność odczytów. Jak zapewnić precyzję pomiarów? O czym należy pamiętać podczas wykonywania pomiarów pulsoksymetrem fingertip?

pulsoksymetr
Pulsoksymetr z rotacyjnym ekranem OLED – link do sklepu
Pulsoksymetry działają poprzez oświetlenie dwóch świateł przezroczystych części ciała pacjenta i mierzenie zmian absorpcji światła spowodowanych zmianami przepływu krwi. Całkowita absorpcja światła jest sumą stałego składnika i składnika pulsacyjnego, który jest prawie wyłącznie wynikiem pulsacji krwi. Pulsoksymetria pulsacyjna zakłada, że ​​krew tętniczą jest jedynym pulsacyjnym absorberem ale są też inne źródła pulsacji które mogą przyczynić się do błędnych odczytów.
Przezroczystość i przepływ krwi w miejscu, w którym odbywa się pomiar, mogą mieć wpływ na dokładność odczytu. Na przykład, jeśli obszar jest w dużej mierze nieprzejrzysty (np. polakierowany paznokieć) lub przepływ krwi jest niski lub nieregularny, dokładne odczyty mogą być niedokładane.

Niskie ciśnienie atmosferyczne

Na dużej wysokości ma niewielki wpływ na pulsoksymetr, jakkolwiek ekstremalna niska temperatura i słabe krążenie krwi będą miały wpływ na precyzję pomiaru.

Tlenek węgla

Cząsteczki tlenku węgla, nawet w małej ilości, mogą przyłączać się do hemoglobiny pacjenta zastępując cząsteczki tlenu. Pulsoksymetr nie jest w stanie  odróżnić zmian, a odczyt będzie wskazywał całkowity poziom nasycenia tlenu i tlenku węgla. Np. 15% hemoglobiny zawierającej tlenek węgla, a 80% ma tlen, to odczyt wynosi 95%. Pulsoksymetru nie wolno stosować u osób z zadymionymi płucami, zatrutych tlenkiem węgla i u ciężkich palaczy papierosów.

Niedobór hemoglobiny (anemia, niedokrwistość) 

Niewielka ilość hemoglobiny we krwi może wpływać na wynik. Normalne wartości dla osoby to 11 – 18 g / dl.

Niedobór objętości krwi

Warunki, takie jak hipowolemia, niedociśnienie tętnicze i hipotermia, mogą mieć wpływ na odpowiednie nasycenie tlenem, ze względu na niskie zdolności przenoszenia tlenu. Ze względu na zmniejszenie przepływu krwi, czujnik może nie być w stanie odebrać odpowiedniego pulsacyjnego sygnału, co może spowodować brak sygnału lub utratę precyzji pomiaru.
Pomiar na chorych pacjentach z zimnymi rękami może być utrudnione.

Nieregularne sygnały

Nieregularne sygnały mogą powodować problemy z poprawnym funkcjonowaniem pulsoksymetru. Problematyczne sygnały mogą być spowodowane nieregularnymi uderzeniami serca lub ruchami pacjenta. Sprawdzając falę przepływu SpO2 można zdiagnozować nieregularność pracy serca albo wykluczyć ruchy pacjenta.

Zakłócenia zewnętrzne 

pulsoksymetr
Pulsoksymetr – interpretacja wyników (link do artykułu)
Ekspozycja na silne światło zewnętrzne podczas pomiaru może powodować niedokładne odczyty. Należy chronić czujniki przed światłem.
Silne pola elektromagnetyczne mogą mieć również wpływ na odczyty.
Lakier do paznokci i i zniekształcenia paznokci
Ozdoby paznokci i mogą zakłócać odczyty. Należy je usunąć.

Pigmentacja skóry

Ciemna pigmentacja skóry może dać ponad oszacowane odczyty SpO2, gdy jest poniżej 80%. Znajdź miejsce, w którym kolor skóry jest jaśniejszy.

Dożylne Barwniki

Barwniki dożylne (takie jak błękit metylenowy, karmina indygo i zielony indocyjanin) mogą powodować niedokładne odczyty.

Methoglobina

Methoglobina jest formą hemoglobiny, która nie zawiera tlenu. Norma to 1-2% hemoglobiny. Wysoki poziom methaoglobiny może powodować, że pulsoksymetr będzie miał odczyty około 85%, niezależnie od rzeczywistego poziomu nasycenia tlenem. Wyższy odsetek methaemoglobiny może być genetyczny lub spowodowany wpływem niektórych substancji chemicznych i leków.
Tutaj kupić można pulsoksymetry: https://medica91.com/pulsoksymetr-pulsoksymetry-OLED-na-palec.html  

Elektroniczny Stetoskop

Elektroniczny stetoskop – współczesne rozwiązania (na 2018 rok).

Elektroniczny stetoskop – Wyjście Audio

Większość stetoskopów współcześnie na rynku posiadają sygnał wyjściowy audio, który pozwala na przesyłanie danych w czasie rzeczywistym za pomocą towarzyszącego oprogramowania. To oprogramowanie może zawierać algorytmy opracowane do interpretacji i diagnozy wyjścia audio uzyskanego przez stetoskop (jak np. The CloudStetho).

Elektroniczny stetoskop
Stetoskop cyfrowy elektroniczny – rozwiązania zintegrowania z urządzeniami jak smart phone lub laptop

Dźwięk można następnie zapisać i przesłać drogą elektroniczną (np. pocztą e-mail) do przeglądania i analizowania przez innych lekarzy specjalistów. Niektóre elektroniczne stetoskopy umożliwiają transmisję danych za pośrednictwem jednostki wideokonferencyjnej.

Jednym z typowych problemów związanych ze stetoskopem akustycznym jest niesamowicie niski poziom dźwięku. Stetoskop elektroniczny pomaga rozwiązać ten problem poprzez wzmocnienie dźwięków jakie wysyła ciało człowieka.

Stetoskopy elektroniczne wymagają konwersji akustycznych fal dźwiękowych na sygnały elektroniczne. Sygnały te są przesyłane przez zespół obwodów elektrycznych, który optymalizuje dźwięki do słuchania przy różnych częstotliwościach.

Ten zespół obwodów elektrycznych pozwala również na digitalizację (ucyfrowienie)  dźwięku i redukcję szumów otoczenia, aby umożliwić lekarzowi medycznemu najlepsze środowisko do prawidłowej diagnozy tego, co słyszy.

Stetoskop Elektroniczny Cyfrowy (digital stethoscope)

Niektóre stetoskopy elektroniczne są określane jako „cyfrowe stetoskopy” ze względu na ich zdolność do konwersji dźwięku audio na sygnał cyfrowy. Urządzenia te mogą również przesyłać podstawowe dane audio, które można udostępniać w czasie rzeczywistym lub przechowywać i przekazywać później.

Cyfrowe stetoskopy działają poprzez wykrywanie dźwięku przez czujnik elektroniczny (najlepiej piezoelektryczny) i przekształcanie tego dźwięku w energię elektryczną. Dźwięk jest następnie przepuszczany przez obwód, który się wzmacnia, filtruje zgodnie z częstotliwością i przekształca go z analogowego na cyfrowy.

cyfrowy stetoskop
Stetoskop cyfrowy z elektroniczną transmisją danych z czujnikiem kryształem  piezoelektrycznym

Po „ucyfrowieniu” danych można je przesłać za pośrednictwem jednostki wideokonferencyjnej lub oprogramowania komputerowego w sieci. Aby czujnik elektronicznego stetoskopu przesyłał dane za pomocą USB w celu przechowywania i przesyłania oprogramowania, musi być jeszcze jeden elektroniczny odbiornik odpowiedzialny za przekształcenie dźwięku, odpowiednie wzmocnienie oraz przefiltrowanie aby przekazać dźwięk do ucha ludzkiego.

Wybór stetoskopu elektronicznego

Wybór stetoskopu do pracy wykracza poza markę i cenę. Aby dokonać dobrego zakupu, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Głowica – Poszukaj głowicy o dużej gęstości zbudowanego ze stali lub tytanu. Twardsze materiały przewodzą lepiej niż bardziej miękkie metale, takie jak aluminium (podobnie jak w przypadku stetoskopów tradycyjnych).
Lira słuchawki  – Lira najlepiej jak wykonana z tego samego materiału o wysokiej gęstości, co głowica i ustawiona pod kątem 15 stopni.
Membrana – Membrana powinna być mocna, odporna na przebicia i inne uszkodzenia.
Oliwki – końcówki douszne mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia dokładnej – prcezyjnej auskultacji. Powinny być wygodnie i bezpiecznie dopasować się do ucha.
W przeciwieństwie do stetoskopu akustycznego, elektroniczny stetoskop jest wyjątkowo przystosowany do  wykrywania dźwięków. Najprostszym sposobem jest umieszczenie małego mikrofonu w głowicy.

Ta metoda jest najmniej skuteczna ze wszystkich i może zwiększać zakłócenia. Inna metoda polega na umieszczeniu kryształu piezoelektrycznego na czele metalowego trzonu (jak w przypadku stetoskopu cyfrowego The CloudSteth).

Aplikacja dla IOS i Android dla stetoskopu cyfrowego The CloudStetho

Taki czujnik jest następnie umieszczany wewnątrz głowicy stetoskopu. Niektórzy producenci stetoskopów wolą umieszczać kryształ wewnątrz pianki za grubą membraną wykonaną z gumowatego materiału.

Inni używają elektromagnetycznej membrany z przewodzącą powierzchnią wewnętrzną. Ta konfiguracja tworzy czujnik pojemnościowy i reaguje na fale dźwiękowe w taki sam sposób, jak tradycyjny zakres akustyczny.

Jednak zamiast dźwięku powodującego fizyczne zmiany ciśnienia powietrza, dźwięk zmienia pole elektryczne. Ten rodzaj stetoskopu elektrycznego zachowuje dźwięk zakresu akustycznego z korzyściami wzmocnienia.

Ponieważ istnieje znacząca różnica między stetoskopem akustycznym a stetoskopem elektronicznym, specjaliści z dziedziny medycyny skomentowali, jak do pewnego stopnia można się przyzwyczaić do zakresu elektronicznego. Przy wielokrotnym użyciu większość praktyków rozpoznaje i docenia jakość dźwięku uzyskanego prze elektroniczny stetoskop.

Najlepszy stetoskop elektroniczny jest wyposażony w funkcje nagrywania, transmisji danych wyjściowych przewodowo (np. przez port USB) albo bezprzewodowej transmisji danych. wyjściowych.

ABR Słuchowe Potencjały Wywołane Auditory Brainstem Response Audiometry

ABR – Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu KLINICZNY system SOCRATES

ABR  – badanie audiometryczne (Auditory Brainstem Response) to rodzaj nieinwazyjnego badania słuchu, które nie wymaga współpracy ze strony pacjenta. Testowana jest ścieżka, którą przebywa dźwięk, począwszy od ucha wewnętrznego do ośrodka słuchu w mózgu. Badanie przeprowadza się zarówno w testach przesiewowych jak i diagnostycznych – klinicznych. Pozwala wykryć uszkodzenia słuchu w obszarze ślimaka, nerwu słuchowego i pnia mózgu. Badanie trwa około 60 minut, wykonywane jest w pozycji leżącej, najczęściej podczas snu.

ABR słuchowe potencjały słuchowe
ABR – badanie audiometryczne (Auditory Brainstem Response)

SOCRATES aparat do badań słuchowych potencjałow pnia mózgu

Połączona w innowacyjny sposób współpraca oprogramowania i sprzętu czyni urządzenie SOCRATES narzędziem bardzo prostym w użyciu, które może sprostać największym trudnościom operacyjnym, takim jak problemy miogenne i środowiskowe. Urządzenie gwarantuje lepszą jakość diagnozy, drastycznie zmniejszając ilość czasu wymaganego do przeprowadzenia badania. To dzięki oprogramowaniu HELIX możesz wykonywać badania urządzeniem SOCRATES i zarządzać bazą danych swoich pacjentów. HELIX to intuicyjne oprogramowanie posiadające uproszczony interfejs do szybkiego i prostego użytku w codziennej praktyce, a także zaawansowany interfejs do celów badań naukowych i klinicznych. Co więcej, HELIX przechowuje dane w bezpieczny i niezawodny sposób dzięki możliwości wykonywania okresowych kopii zapasowych plików oraz odzyskiwania archiwum.

Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu, BAEP (od ang. brainstem auditory evoked potentials), ABR (od ang. auditory brainstem response) są to zjawiska elektryczne powstające w mózgu, będące odpowiedzią na bodziec dźwiękowy.

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu wykorzystywana jest jako obiektywna metoda diagnostyczna, pozwalająca na ocenę progu słyszenia, różnicowanie zaburzeń słuchu, a także monitorowanie funkcji nerwu słuchowego i pnia mózgu w czasie zabiegów otoneurologicznych.

ABR wywołane potencjały pnia mózgu socratres

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ang. ABR – Auditory Brainstem Response, BERA) to badanie, które polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej powstającej w wyższych piętrach drogi słuchowej (w pniu mózgu), w odpowiedzi na bodźce słuchowe podawane do ucha. Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu to najpopularniejsze, nieinwazyjne badanie słuchu, z grupy badań obiektywnych. Badanie wykonuje się w celu określenia progu słyszenia pacjenta (stopień ubytku słuchu) oraz miejsca wystąpienia niedosłuchu (rodzaj niedosłuchu, np. odbiorczy, prze-wodzeniowy, mieszany).

PRODUCENT: HEDERA BIOMEDICS ITALY (link do producenta)

Spotkajmy się na Top Medical Trends 2017

Już w dniach 17 marzec – 19 marzec możemy spotkać się osobiście na konferencji Top Medical Trends.
Zapraszamy! Na stoisku przewidziane są atrakcyjne konkursy z nagrodami. Jak do nas trafić? Poniżej mapka:

Miejsce:
Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator:
Wydawnictwo Termedia, wydawca czasopisma Top Medical Trends – Przewodnik Lekarza

Patronat naukowy:
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej
oraz
Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Patronat honorowy:

Minister Zdrowia
Konstanty Radziwiłł

Tematyka sesji jest bardzo zróżnicowana, co można już sprawdzić w programie Kongresu. Wykłady są adresowane przede wszystkim do lekarzy rodzinnych, ale wśród naszych słuchaczy jest także wielu internistów, pediatrów oraz specjalistów innych dziedzin, którzy chcą w krótkim czasie wzbogacić swoją wiedzę fachową. Wspólną cechą wszystkich prezentacji jest ich praktyczny charakter i zwrócenie uwagi na zagadnienia przydatne w codziennej pracy lekarskiej.

Wykładowcy to wybitni polscy specjaliści, między innymi konsultanci krajowi i prezesi towarzystw naukowych. W doborze prelegentów kierujemy się także Państwa wskazówkami, zapraszając na Kongres ekspertów najwyżej ocenianych, których wykłady cieszą się największym zainteresowaniem. Tradycją Kongresu są spotkania słuchaczy z wykładowcami po każdej sesji tematycznej w mniejszych salach, gdzie istnieje możliwość swobodnego zadawania pytań „aż do wyczerpania tematu”.

Udział w Top Medical Trends to także okazja do skorzystania z ciekawej oferty artystycznej i rozrywkowej po zakończeniu obrad.

prof. dr hab. Jacek Wysocki
Zobacz zaproszenie video
Przewodniczący Rady Naukowej
Top Medical Trends 2016

Audiometry

Audiometry tonalne w praktyce lekarza.

Metoda podstawowego badania słuchu –

audiometr tonalny (przewodnictwo powietrzne

oraz przewodnictwo kostne):

 Zanim personel medyczny przeprowadzi test słuchu sprawdzany jest stan zewnętrznych przewodów słuchowych za pomocą urządzenia: otoskop. Celem badania jest upewnienie się czy w przewodach słuchowych nie znajdują się ciała obce (np. nadmiar woskowiny) oraz czy uszy są w stanie stosownym do przeprowadzenia testu. Należy upewnić się iż pacjent rozumie procedurę badania – należy prze przystąpieniem do testów

Kmputerowy audiometr
Audiometr komputerowy – mobilne rozwiązanie dla specjalisty

wytłumaczyć cała procedurę.

badanie otoskop
Audiometry w praktyce: Badanie otoskopem
Audiometry tonalne – zanim przeprowadzisz badanie audiometryczne sprawdź stan ucha otoskopem – widok przy badaniu otoskopowym schorzenie: zapalenie ucha (schorzenie to eliminuje możliwość przeprowadzenia badania słuchu audiometrem) Badanie tonalne słuchu przeprowadzane jest za pomocą audiometru podłączonego do słuchawek w specjalnie odizolowanej od hałasów kabinie „ciszy”  (inaczej kabinie audiometrycznej). Na głowę pacjenta zakładane są słuchawki natomiast do dłoni pacjentdostaje tzw. „przycisk pacjenta” – za pomocą którego reaguje nadźwięki jakie pojawiają się w słuchawkach. Dźwięki wysyłane przez słuchawki są o różnym natężeniu i odmiennej wysokości. Wysyłane dźwięki pojawiają naprzemiennie się w prawym i lewym uchu. Następnie przez słuchawki zostaną zaprezentowane sygnały o różnej wysokości i głośności. W trakcie badania sygnały wysyłane są tylko do jednego ucha. Pacjent zobowiązany jest do uruchomienia przycisku odpowiedzi (włącznika odzewu pacjenta) natychmiast po usłyszeniu sygnału. Zwykle po teście ucha prawego, badanie jest przeprowadzanie dla ucha lewego.
Otoskop Welch Allyn LED

Otoskop. W poszukiwaniu nowego wziernika.

Otoskop praktyce lekarza

Otoskop to jedno z najbardziej podstawowych urządzeń diagnostycznych w praktyce lekarza rodzinnego, laryngologa oraz pediatry. Najbardziej skuteczną metodą badania na poziomie p.o.z. jest otoskopia. Za pomocą wziernika usznego można obejrzeć zewnętrzny przewód słuchowy, zbadać błonę bębenkową oraz ocenić jej ruchomość. Badanie to pozwala stwierdzić, czy ból ucha jest objawem stanu zapalnego, czy też spowodowany jest przez dolegliwości okolicznych tkanek: zębów, migdałków, etc. Doświadczenie wskazuje jednak, iż nie wszyscy lekarze pierwszego kontaktu wykonują badania otoskopowe. Również wiedza na temat kryteriów, jakimi powinni się kierować nabywcy przy wyborze otoskopu oraz różnic pomiędzy oferowanymi na rynku wziernikami usznymi, jest stosunkowo niewielka. Informacje zawarte w artykule umożliwią zrozumienie różnic pomiędzy oferowanymi na rynku otoskopami oraz ułatwią podjęcie właściwego wyboru przy zakupie.

otoskop w praktyce lekarza

Dostępnych jest kilkadziesiąt modeli otoskopów, których ceny wahają się od 170 do 1500 złotych. Na cenę ma wpływ skład zestawu i rodzaj otoskopu (otwarty lub zamknięty). Poszczególne zestawy różnią się między sobą liczbą wzierników, typem zasilania i oświetlenia oraz elementami dodatkowymi.

Transmisja światła

Innym kryterium jest sposób transmisji światła. Dostępne są dwa typy otoskopów: ze światłowodowym systemem iluminacji oraz tradycyjne modele z żarówką umieszczoną w komorze powietrznej głowicy. Dużą rolę odgrywa też umiejscowienie światłowodu. Nie może on być narażony na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania podczas czyszczenia, szczególnie końcowa część znajdująca się u wylotu „nosa” głowicy na który nakładane są końcówki. Zaletą systemu światłowodowego jest większe pole widzenia oraz większa wygoda badania. Wadą otoskopów tradycyjnych jest większa ilość odblasków okołowziernikowych.
Ważnym elementem jest również pneumatyczna szczelność głowicy oraz możliwość demontażu soczewki powiększającej. Wziernik diagnostyczny powinien być wyposażony w demontowane szkło powiększające( powiększenie: l.5 x do 4 x). Demontaż soczewki pozwala na przeprowadzenie drobnych zabiegów (np. usunięcie ciała obcego). Wzierniki ze szczelną głowicą posiadają otwór umożliwiający zamocowanie balonu otoskopowego do badania ruchomości błony bębenkowej. Akcesorium ułatwiającym badanie pneumatyczne są końcówki (lejki) otoskopowe zakończone gumowym pierścieniem uszczelniającym przewód słuchowy. Ze względu na stosowanie otoskopów można wyróżnić trzy podstawo we kategorie: wzierniki diagnostyczne (standardowe i pneumatyczne), konsultacyjne oraz operacyjne.

Wzierniki – rodzaje oświetlenia

Jednym z podstawowych kryteriów jakim warto kierować się przy wyborze otoskopu jest rodzaj oświetlenia, czyli typ żarówki i sposób transmisji światła. Rozróżniamy otoskopy wyposażone w żarówki standardowe, halogenowe oraz diody LED. Zaletą iluminacji halogenowej jest tzw. zimne światło, zachowujące wierniejszy kolor tkanki  zapewniające nawet trzydziestokrotnie jaśniejsze oświetlenie pola niż żarówka standardowa. Istnieją również wzbogacane żarówki halogenowe – HPX, emitujące o 30% jaśniejsze światło niż standardowy halogen. Diody LED z odpowiednią barwą światła to najnowocześniejsze źródła oświetlenia jakie wykorzystane jest w otoskopach. Diody LED charakteryzują się długą żywotnością.

otoskop Macro View - badanie otoskopem
Wziernik Macro View – badanie otoskopem

Otoskop diagnostyczny

Są najbardziej zróżnicowaną grupą wzierników. Mogą być jednoczęściowe (głowica oraz rękojeść stanowią jedną całość) oraz dwuczęściowe (składają się z rękojeści – źródła zasilania oraz demontowanej głowicy). Zaletą otoskopów dwuczęściowych jest opcja iluminatora gardła oferowana przez niektórych producentów. W modelach tych źródło światła znajduje się pomiędzy rękojeścią a głowicą. Po zdemontowaniu głowicy źródło światła pozostaje na rękojeści umożliwiając iluminację gardła bądź innych tkanek. Jakość emitowanego światła jest dużo wyższa niż w przypadku standardowych lampek diagnostycznych. Dodatkowymi elementami są: wzierniki i lusterka krtaniowe, noso-gardzielowe, rozwieracze nosowe, szpatułki oraz inne głowice diagnostyczne (oftalmoskopowe. skiaskopowe, dermatoskopowe, rektoskopowe).
Rękojeści otoskopów dwuczęściowych zasilane są bakteryjnie (2.5, 3.5V) lub akumulatorowo (ładowarki sieciowe – czas pełnego lądowania akumulatora nie powinien przekraczać 12 h). Większość rękojeści posiada możliwość regulacji  natężenia światła. Wyłącznik z regulacją natężenia wiązki powinien mieć blokadę uniemożliwiającą przypadkowe włączenie i rozładowanie się źródła zasilania. Można nabyć również ładowarkę i biurkową lub transformator sieciowy. W wersji biurkowej ładowarka pełni funkcję stojaka, do którego można odłożyć sprzęt po przeprowadzonym badaniu. W ten sposób rękojeść jest każdorazowo doładowywana i gotowa do pracy. Ładowarki biurkowe często posiadają też pojemnik na wzierniki i inne akcesoria. Zaletą transformatorów biurkowych jest też możliwość umiejscowienia drugiej rękojeści np. oftalmoskopowej (większość ładowarek biurkowych posiada dwa gniazda ładowania). Innym rozwiązaniem są rękojeści wyposażone w transformator sieciowy. Po wyładowaniu akumulatora użytkownik podłącza rękojeść do przewodu zasilacza. Istnieje też możliwość wzięcia ładowarki ze sobą i doładowania otoskopu w terenie. Ta wersja jest też nieco bardziej konkurencyjna cenowo niż zestaw z zasilaczem biurkowym. Odrębną kategorią otoskopów dwuczęściowych są diagnostyczne zestawy ścienne, przeznaczone głównie do gabinetów przyjęć. Mocowany na ścianie transformator jest wyposażony w dwie rękojeści o długim przewodzie i czujniki automatycznie włączające zasilanie rękojeści po zdjęciu rękojeści z uchwytu i wyłączające dopływ prądu po odłożeniu urządzenia na miejsce. Zestaw można wyposażyć w dowolne głowice, ciśnieniomierz i ścienny zegar/stoper do pomiaru tętna, a także pojemnik na końcówki otoskopowe oraz inne akcesoria. Istnieje również możliwość montażu trzeciej, dodatkowej rękojeści. Dużą popularnością cieszą się otoskopy jednoczęściowe. Zazwyczaj są one mniejsze i lżejsze niż wzierniki dwuczęściowe. Niektóre modele otoskopów jednoczęściowych są wykonane z tworzywa sztucznego. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych tworzyw. Ważne, by otoskop był odporny na wstrząsy i pęknięcia – niektóre są wyprodukowane z bardzo trwałych materiałów stosowanych na użytek inżynierii kosmicznej. Najbardziej ergonomiczne są modele z demontowanym szkłem powiększającym (1,5 x do 2.5 x) oraz szczelną głowicą umożliwiającą przeprowadzenie otoskopii pneumatycznej. Niektóre typy otoskopów posiadają przycisk automatycznie zwalniający końcówki jednorazowe.

Otoskopy pneumatyczne 

Stosowane zwłaszcza w praktykach laryngologicznych. Główny nacisk położono w nich na szczelność głowicy. Balon otoskopowy montowany jest na stale i jest integralną częścią systemu, co zapobiega przeciekom powietrza.

wideo otoskopia
badanie otoskopem wideo

Inny jest także rozmiar i typ końcówek otoskopowych oraz sposób ich mocowania: przylegają one ściśle do głowicy – możliwe jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia powietrza podczas pneumatycznego badania błony bębenkowej. Soczewka powiększająca montowana jest tak, aby zredukować do minimum możliwość spadku ciśnienia.

Otoskopy konsultacyjne

Mają rozbudowany system optyczny (podwójny zestaw soczewek transmitujących obraz dwutorowo). Umożliwia to równoczesne prowadzenie obserwacji ucha środkowego przez dwie osoby np. wykładowcę i studenta.

Otoskopy operacyjne

Do przeprowadzenia zabiegu na uchu środkowym, najbardziej użytecznym narzędziem jest otoskop operacyjny. Otwarta głowica z niewielkim, przesuwanym szkłem powiększającym oraz możliwość regulacji ustawienia głowicy znacznie ułatwia jego przeprowadzenie. Dostępne są otoskopy ze światłem standardowym oraz nowoczesne wzierniki halogenowe z systemem transmisji światłowodowej.

otoskopy wifi bezprzwodowe
otoskop bezprzewodowy Mic-Fi

Audioskopy

Ostatnio na rynku aparatury diagnostycznej pojawiły się audioskopy będące połączeniem otoskopów oraz audiometrów. Oprócz funkcji otoskopu diagnostycznego, audioskop umożliwia przeprowadzenie przesiewowego badania audiometrycznego. Za jego pomocą można przeprowadzić badanie słuchu w zakresie natężenia 20-40 dB i częstotliwości 500-400 HL. Końcówki audioskopowe posiadają gumowe pierścienie izolujące ucho od hałasów z zewnątrz. Badanie audioskopowe umożliwia postawienie wstępnej diagnozy słuchu pacjentów we wszystkich grupach wiekowych.

Otoskop – końcówki wzierniki otoskopowe

W niektórych zestawach znajduje się komplet lejków do sterylizacji (np. zestaw 2. 3, 4, 5 mm). Ponadto powinny znaleźć się w nim również końcówki otoskopowe jednokrotnego użytku (np. 2,5 i 4 mm). Lekarze przeprowadzający otoskopię pneumatyczną powinni pomyśleć o sterylizowanych lejkach z gumowym pierścieniem uszczelniającym. Takie końcówki dokładnie uszczelniają przewód słuchowy zwiększając jakość badania pneumatycznego i stawianej diagnozy. Dla otoskopów pneumatycznych lub operacyjnych proponowane są bogatsze zestawy końcówek. Komplet lejków do sterylizacji może obejmować rozmiary np. 2, 3, 4, 5. 9 mm. Końcówki jednorazowe mają rozmiary 3, 4, 5 mm. Dostępne są także szczelne końcówki z gumowym kołnierzem (3, 5, 7 mm).
Można także wyposażyć swój gabinet w pojemnik – podajnik do lejków jednorazowego użytku. Posiada on kilka komór, w których mieści się kilkadziesiąt lejków o różnych rozmiarach oraz schowek na akcesoria (tampony, szpatułki etc).

Stetoskop interpretacja i zrozumienie

Obsługa stetoskopu

Stetoskop interpretacja. Jednym z najbardziej charakterystycznych sprzętów stosowanych w medycynie jest stetoskop. Już podczas wczesnych studiów medycznych młodzi lekarze zaczynają swoją przygodę z tym „narzędziem” diagnostycznym”. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie stetoskopu. Szczególnie, jeśli to nasz „pierwszy raz”.

Nauczenie się obsługi

stetoskopu relatywnie jest proste. Jednak interpretacja i zrozumienie tego co słychać w urządzeniu może być bardzo wymagające. Znajomość tego czego słuchać, aby właściwie diagnozować wymaga bardzo wysokiego poziomu wiedzy oraz lat praktyki.

Akustyczny stetoskop z lekkiej stali nierdzewnej

Akustyczny stetoskop z lekkiej stali nierdzewnej

Przeznaczenie słuchawek lekarskich

Przede wszystkim należy określić zastosowanie, do jakiego przewidujemy używać stetoskop. Czy ma on służyć do pomiaru ciśnienia krwi za pomocą mechanicznego ciśnieniomierza, czy do zaawansowanej diagnozy chorób serca lub płuc?

Najwygodniejszy stetoskop do mierzenia ciśnienia krwi przy zastosowaniu aparatów mechanicznych to taki, który można łatwo wsunąć pod mankiet ciśnieniomierza. Zwykle jest to stetoskop jednostronny (z membraną akustyczną). Specjalny kształt głowicy, płaski i ścięty pod delikatnym kątem, umożliwia szybkie i bezproblemowe umiejscowienie słuchawki w odpowiednim miejscu i dzięki temu przeprowadzenie wiarygodnego pomiaru. Zazwyczaj też koszt tych stetoskopów nie jest nadmiernie wysoki.

Istotny czynnik – stetoskop interpretacja – komfort użytkowania stetoskopu 

Podczas pierwszego założenia stetoskopu zwróć uwagę na kierunek ustawienia liry. Oliwki muszą być skierowane „do przodu”. Jest to spowodowane tym, że kanały słuchowe uszu też biegną „do przodu” (od ucha w kierunku nosa), a nie prostopadle do twarzy. Jeśli lirę twojej słuchawki ustawisz prawidłowo w przedłużeniu kanału słuchowego – usłyszysz lepiej i wyraźniej to, co przenosi lejek lub membrana stetoskopu.

W stetoskopach Welch Allyn (zarówno kardiologicznych Harvey, jak również Proffessional) mamy możliwość płynnego wyregulowania kąta ustawienia liry i dostosowania jej do indywidualnych uwarunkowań i oczekiwań. Jest to olbrzymią zaletą tych sprzętów, gdyż jak napisano powyżej, ma to decydujący wpływ na jakość zbieranych dźwięków.

Stetoskop Stetoskopy Lekarskie czy rozmiar ma znaczenie?  

Stetoskop Stetoskopy lekarskie „Czy długość drenu stetoskopu wpływa na jakość dźwięku słuchawki lekarskiej”?

stetoskopy
Stetoskop Stetoskopy – Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Przecież firmy Welch Allyn i Littmann 3m oferują opcje z krótkimi przewodami do wielu swoich stetoskopów. Littmann Cardiology w tym model III i Stetoskop Littmann Cardiology Master, czy też Elite Harvey™ DLX Double-head i Harvey™ Elite® Stethoscope dostępne są w „krótkiej wersji” i w „długiej wersji”. Nasuwają się pytania: „Jak można to wytłumaczyć?” oraz „Jaka jest korzyść z posiadania długich albo krótkich drenów?” Porównajmy więc na wstępie dren stetoskopu do węża ogrodowego. Im dłuższa długość węża ogrodowego, tym mniejsze ciśnienie na końcu węża. Jest to spowodowane tarciem i innymi siłami wewnętrznymi. W ten sam sposób dźwięk przechodzi od głowicy do uszów lekarza. Dźwięk z głowicy ma do przebycia całą długości drenu, aby dotrzeć do ucha, po drodze odbija się wiele razy, i spowalnia po każdym po każdym odbiciu. Mając na uwadze powyższe, można by sądzić że długi dren nie jest zaletą, ponieważ częstotliwość rezonansowa maleje wraz ze wzrostem długości przewodu.Jednak dla ucha ludzkiego różnice w ciśnieniu akustycznym są praktycznie nie do wyczucia i generalnie amplituda jest na tyle mała, że nie wpływa na diagnozowanie – ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić różnicy? Tak więc, czy przy wyborze stetoskopu, rozmiar ma znaczenie?  
Stetoskop Stetoskopy – Jakieś opinie? Proszę o komentarz. M.Barlowski, Founder and CEO Medica91.com