ABR Słuchowe Potencjały Wywołane Auditory Brainstem Response Audiometry

ABR – Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu KLINICZNY system SOCRATES

ABR  – badanie audiometryczne (Auditory Brainstem Response) to rodzaj nieinwazyjnego badania słuchu, które nie wymaga współpracy ze strony pacjenta. Testowana jest ścieżka, którą przebywa dźwięk, począwszy od ucha wewnętrznego do ośrodka słuchu w mózgu. Badanie przeprowadza się zarówno w testach przesiewowych jak i diagnostycznych – klinicznych. Pozwala wykryć uszkodzenia słuchu w obszarze ślimaka, nerwu słuchowego i pnia mózgu. Badanie trwa około 60 minut, wykonywane jest w pozycji leżącej, najczęściej podczas snu.

ABR słuchowe potencjały słuchowe
ABR – badanie audiometryczne (Auditory Brainstem Response)

SOCRATES aparat do badań słuchowych potencjałow pnia mózgu

Połączona w innowacyjny sposób współpraca oprogramowania i sprzętu czyni urządzenie SOCRATES narzędziem bardzo prostym w użyciu, które może sprostać największym trudnościom operacyjnym, takim jak problemy miogenne i środowiskowe. Urządzenie gwarantuje lepszą jakość diagnozy, drastycznie zmniejszając ilość czasu wymaganego do przeprowadzenia badania. To dzięki oprogramowaniu HELIX możesz wykonywać badania urządzeniem SOCRATES i zarządzać bazą danych swoich pacjentów. HELIX to intuicyjne oprogramowanie posiadające uproszczony interfejs do szybkiego i prostego użytku w codziennej praktyce, a także zaawansowany interfejs do celów badań naukowych i klinicznych. Co więcej, HELIX przechowuje dane w bezpieczny i niezawodny sposób dzięki możliwości wykonywania okresowych kopii zapasowych plików oraz odzyskiwania archiwum.

Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu, BAEP (od ang. brainstem auditory evoked potentials), ABR (od ang. auditory brainstem response) są to zjawiska elektryczne powstające w mózgu, będące odpowiedzią na bodziec dźwiękowy.

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu wykorzystywana jest jako obiektywna metoda diagnostyczna, pozwalająca na ocenę progu słyszenia, różnicowanie zaburzeń słuchu, a także monitorowanie funkcji nerwu słuchowego i pnia mózgu w czasie zabiegów otoneurologicznych.

ABR wywołane potencjały pnia mózgu socratres

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ang. ABR – Auditory Brainstem Response, BERA) to badanie, które polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej powstającej w wyższych piętrach drogi słuchowej (w pniu mózgu), w odpowiedzi na bodźce słuchowe podawane do ucha. Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu to najpopularniejsze, nieinwazyjne badanie słuchu, z grupy badań obiektywnych. Badanie wykonuje się w celu określenia progu słyszenia pacjenta (stopień ubytku słuchu) oraz miejsca wystąpienia niedosłuchu (rodzaj niedosłuchu, np. odbiorczy, prze-wodzeniowy, mieszany).

PRODUCENT: HEDERA BIOMEDICS ITALY (link do producenta)

Leave a Comment

(0 komentarze/y)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *